زندگینامه شهيد دكتر حسن عضدی

زندگی نامه شهید دکتر حسن عضدی

دکتر عضدی در سال 1325 در یک خانواده مذهبی در شهر رشت به دنیا آمد. تحصیلات دوره متوسطه را در همانجا به پایان رساند و سپس به تهران آمد و در رشته علوم ارتباطات اجتماعی موفق به اخذ لیسانس در دو رشته روزنامه نگاری و روابط عمومی گردید. پس از آن بعلت علاقه به مسائل سیاسی دارد دانشکده علوم سیاسی و با اخذ مدرک فوق لیسانس راهی آمریکا شود . رشته مدیریت بازرگانی با تخصص مدیریت بین اللملی شد و تا مرحله اخذ دکترا در رشته اقتصاد سیاسی دانشگاه دالاس(تگزاس) گردید.فعالیت های سیاسی خود را در انجمنهای اسلامی آمریکا و کانادا دنبال نمود و با بازگشت به ایران تحت رهبری امام (ره) برای نشر عقاید اسلامی در دانشگاه گیلان پرداخت و با آغاز فعالیت حزب جمهوری گیلان را پایه ریزی نمود او در نوشته هایش صریحاً بیان داشته که خواهان شهادت است و می خواهد در زندگانی ابدی بصورت شهید و شاهد باشد و سرانجام در 7/4/60 به آرزوی خود که همان شهادت بود رسید.

وصیت نامه شهید حسن عضدی

اکنون تاریخ میهن ما لحظات بسیار حساسی را می گذراند. انقلاب امت ما یعنی امت پیغمبر و علی بع قله نزدیک می شود و پرتگاههانیز مخوف و وحشتناک و دشمنان یعنی صاحبان زر و زور و تزویر فراوان و در کمین.

فرزندان عزیزم دلم نمی خواهد در این شرایط بمیرم زیرا که احساس می کنم کارهای بسیاری دارم که باید انجام دهم و مسئولیت های بیشمار که خود را موظف بانجام آنها می دانم. این بدان معنی نیست که از مرگ می ترسم. من خدای را شاهد میگیرم که از او خواسته ام تا در راهش یعنی در راه خلق مستضعف شهید و شاهد باشم. جذبه و شور انقلاب گاهی مرا چنان از خود بی خود می کند که نمی توانم به موج نپیوندم. ناگریز همه احتیاط و محافظه کاری که دارم این وصیت شتاب آلود را برایتان می نویسم.

شما را به تقوی و پرهیزکاری سفارش می کنم. در کسب دانش کوشا باشید. انقلاب ما از جهاتی هنوز در آغاز راه است و دنباله اش به شما خواهد رسید. بقدر توانایی خود در آن سهم داشته باشید.

از غرب بیاموزید اما یک شرقی باقی بمانید. من از انسانهای خودخواه سخت متنفرم و از خودخواه هانی که دور و بر من هستند رنج فراوان برده ام. دیگر خواه باشید. در کسب مال نیز کوشا باشید اما مال را به مصرف خود و دیگران برسانید بیش از آنکه مال شما را به مصرف برساند.

هیچوقت عدالت را از یاد نبرید و بخاطر ان بجنگید. خواهید گفت که عدالت یک مفهوم نسبی است و نمی توان چهارچوبی برای آن پیدا کرد. من شما را به قرآن مجید و رفتار پیامبر بزرگ و علی و سایر امامان رهنمود می شوم. تا مفهوم عدالت را درک کنید.

نور چشمام شما را به صوفیگری و درویشی و روحانیت شرقی سفارش نمی کنم از مادیگری غرب نیز پرهیز کنید. یک مسلمان باشید. یک انسان وسط، معتدل و متوازن .

فایل صوتی شهيد دكتر حسن عضدی

 

کتاب شهيد دكتر حسن عضدی

 

دست نوشته شهيد دكتر حسن عضدی

 

ویدیو شهيد دكتر حسن عضدی