زندگینامه شهيد حجت الاسلام علی اكبر اژه ای

زندگی نامه شهید حجت الاسلام علی اکبر اژه ای

شهید اژه ای در سال 1331 در یک خانواده روحانی در اصفهان بدنیا آمد پدر او حضرت آیت الله علی محمد اژه ای از مجتهدین و عالیقدر اصفهان بود.

پس از سپری کردن تحصیلات سیکل اول دبیرستانی به تحصیل علوم دینی در مدراس علمیه صدر، بازار صدری خواجه ملاعبدالله پرداخت و همزمان دیپلم دبیرستان را نیز گرفت و در پایان تحصیلات دبیرستانی با حضرت آیت الله گلپایگانی و آیت الله منتظری برای ادامه تحصیل در حوزه علمیه یا دانشگاه مشورت نمود و نظر هردو حضرات عالیقدر مبنی بر تحصیل در علوم جدید بود و آیت الله گلپایگانی با استخاره با قرآن فرمودند شما اول باید تحصیلات دانشگاهی را تمام کنید و سپس به حوزه بیایید و در رشته روانشناسی و فلسفه موفق به اخذ لیسانس گردید و مقدمات و سطح را زیر نظر اساتیدی چون سید علی اکبر مومنی و محمد باقر امانی گذراند و در فلسفه شاگردانشهید مظلوم بهشتی بود.

مبارزات سیاسی مذهبی را در سال 44 با ورود به کاون تربیتی جهان اسلام که یک پایگاه فعال و مرکز سیاسی ـ مذهبی بود شروع کرد. با کمک دیگر برادران جزواتی پر محتوا بنام فرصت در غروب را منتشر کرد. و در راه روشنگری نسل جوان و دانشجو سختیها و مشقات فراوانی را متحمل شد چون آشنا به تاکتیکهای مبارزه بود ساواک موفق به کشف رابطه ایشان نگردید و در فعالیت های اجتماعی با دکتر صلواتی همکار نزدیک داشت و در کنار فعالیت سیاسیش به همراه برادران حجت الاسلام شهید هاشمی نژاد، استاد پرورش، شهید منتظری سفری به لیبی کرد. و تجربیات گرانبهایی را کسب نمود.

ایشان معتقد بود انقلاب زمانی می تواند تداوم داشته باشد که دارای تشکیلات منسجم باشد، با مطالعات سیاسی عمیقی که داشت به روشنگری و افشاگری چهره های ضد انقلابی و ضد اسلام از جمله گروههای منافقین و توده ای، لیبرالها، و ملی گراها پرداخت.

در زمینه فعالیت های فرهنگی و سازندگی نسل جوان با حضور خود در مدارس این رسالت را بدوش کشید و شاگردان پاک باخته ای را تقدیم اسلام نمود. وی از علاقه مندان به دکتر شریعتی بود از سال 50 به بعد به تدریس آثار وی پرداخت، از خصوصیات اخلاقی و معنوی شهید اینکه روحانی پرشور ، پرتلاش و عاشق بود و سرانجام با عشقی که داشت در ففتم تیر 60 به همراه شهید بهشتی به شهادت رسید. از آثار شهید اژه ای : 1- سلسله انتشارات فرصت در غروب 2- سلسله انتشارات مخصوص دانش پژوهان 3- نقش شخصیتها در تاریخ (استاد جعفری) 4- دومین رمضان راجع به جنگ اعراب و اسرائیل 5- جزوه شب قدر 6- فقر از دیدگاه اسلام 7- آرامش در بیکرانگی 8- جزوه روانشناسی و فلسفه 9- نقد و بررسی جنبش مسلمانان مبارز و دهها نوار سخنرانی می باشد.

فایل صوتی شهيد حجت الاسلام علی اكبر اژه ای

 

کتاب شهيد حجت الاسلام علی اكبر اژه ای

 

دست نوشته شهيد حجت الاسلام علی اكبر اژه ای

 

ویدیو شهيد حجت الاسلام علی اكبر اژه ای