زندگینامه شهيد علی اكبر سليمی جهرمی

زندگی نامه شهید علی اکبر سلیمی جهرمی

متولد سال 1317 و اهل جهرم بود مبارزه از سال 32 شروع کرد و علاقه زیادی به تحصیل داشت و در دانشسرای عالی مقدماتی دوره دید. و معلم شد بعد به تهران آمد بدلیل مبارزات سیاسی که داشت یا وجود اینکه در رشته پزشکی قبول شد ولی به دانشگاه راه نیافت.

در رشته زبان انگلیسی در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شد. شهید سلیمی میارزات سیاسی خود را همراه گروه رجائی و دستغیب و دکتر لاری ادامه داد و در سال 57 دختر شهید سلیمی در پاریس شهید می شود و او برای گرفتن جنازه به پاریس میرود و توفیق دیدار امام را می یابد. وی گفت وقتی امام را دیدم روحیه ی دیگری گرفتم و هنگام دست دادن با امام ایشان پرسیدند چرا دستت آنقدر سرد است؟ گفتم قلب گرم شما آن را گرم می کند.

از موسسین انجمن اسلامی معلمان بود و در تشریف فرمایی امام به ایران شرکت فعال داشت. شهید سلیمی در سمتهای مختلفی مشغول بود. و همواره خدمتگذار اسلام و مسلمین و 23 سال سابقه خدمتی در آموزش و پرورش تهران و مدتی هم معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی بود. در سال 26/1/60 طی حکمی از سوی شهید رجایی رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور بود و سرانجام در فاجعه بمب گذاری دفتر حزب جمهوری به درجه رفیع شهادت رسید.

شهيد علي‌اكبر سليمي در سال 1317 در جهرم متولد شد تحصيلات ابتدايي و متوسطه خود را در شهر جهرم به پايان رساند و مبارزه را از سال 32 شروع كرد. علاقه زيادي به تحصيل داشت ولي چون بار مسئويت سنگين خانواده را بر دوش داشت به دانشسراي مقدماتي در دورترين نقطه لار رفت و با وجود آنكه از نظر رفاهي بسيار در مضيقه بود ديپلمش را گرفت و به معلمي پرداخت. شهيد سليمي علاقه داشت پزشك شود و در دانشگاه شيراز شركت كرد و در اين رشته پذيرفته شد ولي در مصاحبه به خاطر جريانات سياسي قبول نشد. بعدا به تهران آمد و در رشته زبان انگليسي در دانشگاه تهران مشغول تحصيل شد.او معتقد بود كه دانشگاه از بيرون غول است ولي در درون هيچ. در تظاهرات معلمان و اعتصابات معلمان (به رهبري شهيد دكتر خانعلي) شركت نمود و در همين رابطه از طرف ساواك به دزفول تبعيد شد و سالهايي سخت او مجبور بود براي ادامه تحصيل در دانشگاه تهران هر هفته سه روز به تهران بيايد. او درگيري‌هاي بسياري با پارسا داشت. در فرودين ماه ساواك ضمن حمله به خانه شهيد سليمي او را دستگير و روانه زندان ساخت و سه ماه در زندان بود. او دوست همرزمش شهيد حسن ابراري را در همين جريانات از دست داد. شهيد سليمي مبارزات سياسي خودرا همراه با گروه رجايي و دستغيب و دكتر اسدي لاري ادامه داد.درسالي كه دخترخاله شهيد سليمي در پاريس شهيد مي‌شود و او براي گرفتن جنازه‌اش به پاريس مي‌رود، توفيق ديدار امام را مي‌يابد. مي‌گفت: وقتي امام را ديدم روحيه ديگري گرفتم و در ديدار با امام هنگام دست دادن، امام پرسيدند تو چرا دستت اينقدر سرد است؟ گفتم: قلب گرم شما وجودم را گرم مي‌كند.

زندگي شغلي شهيد سليمي دبيركل سازمان امور اداري و استخدامي

1- ازتاريخ 10/7/1336 به سمت آموزگار دبستان‌هاي جهرم و اردستان استخدام گرديد.
2- از تاريخ 1/7/1344 آموزگار دبستان‌هاي تهران شد.
3- از تاريخ 12/1/1347 آموزگار دبستان‌هاي دزفول شد.
4- ازتاريخ 12/7/1347 آموزگار دبستان‌هاي ورامين شد.
5- از تاريخ16/9/1349 به سمت دبير دبيرستان در تهران منصوب شد.
6- از تاريخ23/5/1355 به سمت معاون دبيرستان مروي ناحيه 17 تهران منصوب شد.
7- از تاريخ 24/7/1357 به سمت معاون دبيرستان درناحيه 17 تهران منصوب شد.
8- از تاريخ12/2/1358 به سمت مديريت كل آموزش و پرورش تهران منصوب گرديد.
9- از تاريخ7/12/1359 به سمت معاون پژوهشي و برنامه‌ريزي سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي منصوب شد.
10- از تاريخ 2/12/1359 به سمت مشاور وزير منصوب گرديد سپس به سمت دبيركل سازمان امور اداري و استخدامي كشور منصوب شد.

شهيد سليمي جهرمي 23 سال سابقه در آموزش و پرورش داشت بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، يكسال مديركل آموزش و پرورش تهران بود و بعد از آن حدود 10 ماه هم معاونت وزير آموزش و پرورش و رياست سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي را به عهده داشت. وي در تاريخ 25/1/1360 طي حكمي از سوي محمدعلي رجايي نخست‌وزير به سمت دبيركل سازمان امور اداري و استخدامي منصوب شد.

فایل صوتی شهيد علی اكبر سليمی جهرمی

 

کتاب شهيد علی اكبر سليمی جهرمی

 

دست نوشته شهيد علی اكبر سليمی جهرمی

 

ویدیو شهيد علی اكبر سليمی جهرمی