« حادثه هفتم تیر واقعاً باید احیاء شود »

(مقام معظم رهبری)

برابر اساسنامه بنیاد فرهنگی هفتم تیر علاوه بر فعالیت در حوزه فرهنگ ایثار و شهادت و نشان دادن ماهیت گروهک تروریستی منافقین ، ساخت یادمان شهدای هفتم تیر در محل شهادت این بزرگواران در سرچشمه تهران که سالها آرزوی خانواده شهداء و مسئولین دلسوز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود در رأس امور خود قرار داد.

مسئولین بنیاد از1375 با برگزاری جلسات متعدد با مسئولین دستگاههای مختلف از قبیل دیدار با ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریاست جمهور، بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت مسکن و شهرسازی، اعضای شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران و.... پیگیر ساخت یادمان در محل مذکور بودند.

در سال 1384 پس از طرح موضوع ساخت یادمان شهدای هفتم تیر در محل سرچشمه توسط مسئولین بنیاد با شهردار وقت تهران در خصوص ساخت یادمان در محل شهادت شهدای مظلوم فاجعه هفتم تیر مقرر گردید مراتب به استحضار اعضای شورای شهر رسیده و پس از اخذ مصوبه ساخت یادمان آغاز شود. در تاریخ 22/8/84 پس از ارائه گزارش از پیگیری انجام شده و ارائه طرح توجیهی توسط اعضای هیئت مدیره بنیاد به ریاست سردار جانباز مرحوم حاج احمد قدیریان به رئیس شورای شهر تهران، جناب آقای دکتر چمران و پس از تأیید ایشان ساخت یادمان به کمک شورای شهر و شهرداری تهران انجام شود.پس از اخذ مصوبه شورای شهر و دستور مساعدت از سوی جناب آقای قالیباف شهردار تهران اعضاء هیئت مدیره بنیاد با کارشناسان طراحی و نقشه برداری جلسات متعدد برگزار کرده ودر نهایت نقشه اولیه املاک واقع در طرح، تهیه و به اطلاع شهردار رسید.

در تاریخ18/11/86 مراسم کلنگ زنی یادمان با حضور خانواده معظم شهدا و مسئولین کشور در محل قتلگاه شهدای مظلوم فاجعه هفتم تیر برگزار گردید که در ادامه تصاویری از مراسم را مشاهده خواهید کرد.

انعکاس وسیع آغاز ساخت طرح یادمان شهدای هفتم تیر توسط خبرنگاران رسانه های مختلف حاضر در این مراسم موجب خشنودی بسیاری از مسئولین متعهد و خانواده معظم شهدا و باعث خرسندی ارادتمندان به شهید مظلوم آیت ا... بهشتی (ره) گردید.

مسئولین و مشاوران بنیاد پس از ساعت ها کار کارشناسی و برگزاری جلسات متعدد با طراحان و کارشناسان برجسته، و نظر خواهی از خانواده معظم شهدا و جانبازان فاجعه هفتم تیر و دیدگاه های معماران و شهرسازان خبره و کارشناسان ارشد علوم اجتماعی و فرهنگی با سرلوحه قرار دادن منویات مقام معظم رهبری که در سال1362 در دیداری که با اعضای ستاد برگزاری مراسم شهدای هفتم تیر بیان فرموده بودید، طرح تفصیلی یادمان را آماده و پس از اخذ تأییدیه از تعدادی از مسئولین کشور که از ابتدا در جریان امور بودند به پیمانکار ابلاغ نمود.
در تاریخ 27/1/88 مراسم آغاز عملیات ساخت یادمان با حضور مسئولین کشور و خانواده معظم شهدا توسط بنیاد برگزار گردید و مجدداً خبر ساخت یادمان شهدای هفتم تیر توسط بنیاد فرهنگی هفتم تیر در خبرگزاری ها و مطبوعات و رسانه ملی منعکس گردید.

پیمانکار پس از این مراسم به صورت رسمی در محل مستقر گردید و املاکی که توسط بنیاد خریداری ،تخریب و تسطیح شده بود تحویل پیمانکار گردید و ساخت یادمان آغاز شد. در حین ساخت یادمان تعدادی از املاک واقع در فاز دوم و سوم طرح توسط بنیاد خریداری و پس از تخریب و تسطیح به پیمانکار تحویل گردید.
در خرداد سال 89 نشست خبری رئیس هیئت مدیره بنیاد فرهنگی هفتم تیر سردار جانباز مرحوم اج احم قدیریان با اصحاب رسانه در محل یادمان برگزار و در خصوص اهداف بنیاد از ساخت یادمان و پیشرفت کار گزارش ارائه شد.

حسب نیاز یادمان و برای جلوگیری از صرف آب شرب برای فضای سبز و نظافت یادمان پس از مکاتبه مدیر عامل بنیاد با وزیر محترم نیرو و اخذ دستور ایشان، توسط بنیاد یک حلقه چاه آب در محل یادمان حفاری و آماده بهره برداری قرار گرفتکه علاوه بر نیاز بنیاد ظرفیت سرویس دهی برای فضای سبز محدوده پیرامون یادمان را نیز دارا می باشد.
با درخواست بنیاد و موافقت ریاست محترم جمهوری تعدادی از املاک پیرامون طرح تحویل بنیاد گردید .
بنیاد همزمان با ساخت یادمان در خصوص تهیه تجهیزات مورد نیاز یادمان شامل: میز وصندلی، میز کنفرانس، میز مطالعه برای کتابخانه، رایانه، فرش برای مسجد، تلویزیون، تابلو نقاشی تصاویر شهدا، قفسه بندی کتابخانه، ویترین برای موزه شهدا، یخچال، دستگاه کپی و تکثیر با هماهنگی مسئولین دستگاه های مختلف اقدام به خرید تجهیزات نمود ه و همچنین تعداد 36 سردیس شهداء از جنس برنز با نظر و مشورت خانواده محترم شهدا ساخته شد.

پس از سال ها تلاش بی وقفه و شبانه روزی توسط اعضای بنیاد فرهنگی هفتم تیر با مدیریت و رهبری حاج احمدقدیریان برای تحقق بخشیدن به این خواست ملی و زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدای هفتم تیر 1360 متاسفانه در نزدیکی بهربرداری از این پروژه عظــیم سردار جــانباز حاج احمد قدیریان به لقاءالله پیوست ، با وجود این اندوه بزرگ دیگر اعضای بنیاد که در این مدت از دریای بی کران تجربه و مدیریت حاج احمد قدیریان درس آموخته بودند این پروژه بزرگ را به سرانجام رساندند و در تاریخ 6/تیر/1391 با حضور مرحوم حضرت آیت ا.. مهدوی کنی افتتاح و به بهره برداری رسید.

پیرو دستور رهبر انقلاب حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) در نامه تعیین و تکلیف یادمان شهدای هفتم تیر این یادگار بزرگ که به همت بنیاد فرهنگی هفتم تیر و با همکاری شهرداری تهران به سرانجام رسیده بود ، با کلیه وسایل تحویل سازمان تبلیغات اسلامی داده شد و طبق دستور معظم له هیئت امنای یادمان متشکل از نماینده محترم ولی فقیه – رئیس و مدیرعامل بنیاد فرهنگی هفتم تیر- ریاست سازمان تبلیغات اسلامی - ریاست شهرداری تهران و مدیر یادمان شهدای هفتم تیر منتصب شدند .


تصاویر مراحل ساخت